Інститут іоносфери є провідною науковою установою України, яка проводить дослідження навколоземного космічного простору за допомогою високоінформативного радіофізичного методу – методу некогерентного розсіяння (НР).
Інститут іоносфери НАН та МОН України було створено на базі науково-дослідної лабораторії кафедри “Радіоелектроніка” Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”, що працює з 1963 р. Перші експериментальні дані були отримані в 1972 р.
У даний час на харківському радарі НР проводяться систематичні вимірювання параметрів геокосмічної плазми над Україною в рамках науково-дослідних робіт Інституту іоносфери, а також відповідно до міжнародних наукових програм (CAWSES, LTCS, CVS, M-I Coupling, GEM, MST і ін.). Експериментальні та теоретичні дослідження навколоземного космічного простору виконуються при спільних міжнародних аерокосмічних дослідженнях з обсерваторіями США, Канади, Перу та інших країн.
Інститут іоносфери має іоносферну обсерваторію, що розташовано поблизу м. Зміїв. Експериментальний центр в 2001 р. визнано науковим об’єктом, що є Національним надбанням України. До складу іоносферних обсерваторії входять:
- радар некогерентного розсіяння метрового діапазону з нерухомою антеною вертикального випромінювання діаметром 100 м;
- радар некогерентного розсіяння метрового діапазону з повноповоротною антеною діаметром 25 м;
- іонозонд вертикального зондування;
- двочастотна ГНСС станція.
Харківський радар НР є єдиним і найбільш інформативним джерелом інформації щодо поведінки основних параметрів іоносферної плазми в середніх широтах центрально-європейського регіону. Радар НР в залежності від режимів роботи дозволяє отримувати такі параметри іоносфери як концентрація електронів, температури електронів та іонів, вертикальна складова швидкості перенесення плазми, а також відомості про відносний склад іонів. Діапазон досліджуваних висот становить 100–1500 км.
Дані радара НР успішно використовувалися для аналізу процесів в іоносфері не тільки в спокійних умовах, а й під час рідкісних подій – сильних магнітних збурень, затемнень Сонця, стартів космічних апаратів.
Результати досліджень можуть бути використані для розв’язанні ряду прикладних задач (наземний і космічний радіозв’язок, загоризонтна радіолокація, прогнозування погоди, землетрусів та ін.).
З метою організації навчального процесу на базі Інституту іоносфери спільно з кафедрою “Радіоелектроніка” НТУ “ХПІ” проводиться підготовка студентів, аспірантів і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації.
Результати теоретичних і експериментальних досліджень широко використовуються в курсах лекцій при підготовці студентів (за фахом 6-040204-01 – радіофізика і електроніка) в Національному технічному університеті “Харківський політехнічний інститут” та Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна.